OPTICKÉ ÚKAZY V ATMOSFÉŘE
UKAZY.ASTRO.CZ
STAV OBLOHY
POZOROVÁNÍ
HALOVÉ JEVY

Halové jevy 7. prosince 2001 v Harrachově

Místo pozorování Harrachov, Krkonoše
Datum 7. 12. 2001
Čas pozorování 10:15 hod. SEČ
Pozorované jevy Malé halo, vedlejší slunce
Fotoaparát, film Objektiv f = ?? mm, film ??, exp. ?? s
simulace úkazu - vedlejší slunce a malé halo
Simulace halového úkazu v 10:15 hodin SEČ, výška je Slunce 13,5°.
K simulaci byl použit program HaloSim, jehož autory jsou Les Cowley a Michael Schroeder (viz stránku Atmospheric Halos).
 
Unikátní snímek vedlejšího slunce (parhelia) se podařilo zachytit Oldřichu Pažoutovi v Harrachově. Mrazivé krkonošské ráno mu přichystalo překvapení v podobě jasných halových jevů. Čtvrt hodiny po desáté hodině ráno se teplota pohybovala kolem -7°C a v přízemní vrstvě atmosféry poletovaly drobné ledové krystalky, pro které se v angličtině používá přiléhavé pojmenování diamond dust (diamantový prach).
 
fotografie 1 Na fotografii je nejjasněji patrné pravé vedlejší slunce, které vzniklá lomem a odrazem světla v drobných ledových destičkách ve tvaru pravidelných šestiúhelníků, které se vznášely v ovzduší naplocho. Od jejich bočních stran se sluneční paprsky také částečně odrážejí a přispívají tak ke vzniku světlého pásu táhnoucímu se napříč vedlejším sluncem.
Náhodně orientované šestiboké krystaly pak daly vzniknout pravidelnému prstenci o poloměru 22° - malému halu, z kterého je na fotografii vidět jen část odpovídající šedě vyznačenému výřezu na simulaci jevu. Pravý kotouč Slunce se tedy nachází na obloze nalevo od fotografované oblasti.

fotografie 2 I další fotografie ukazuje v poněkud detailnějším záběru jasné vedlejší slunce třpytící se v ledových krystalcích vznášejících se v prostoru mezi pozorovatelem a vzdáleným lesnatým svahem. V našich zeměpisných šířkách vznikají halové jevy většinou ve vysoko plujících oblacích - cirrostratech, v přízemní vrstvě je lze pozorovat jen vzácně v zimních měsících.
Původní fotografie byla otištěna v časopise Krkonoše, na jehož internetových stránkách lze najít v čísle 3/2002 i původní článek, ve kterém je však jev popisován jako duha.
Na této stránce jsou fotografie publikovány s laskavým svolením autora.
 

Výrazné úkazy