Polární záře (11. 10. 2024)
V noci 10./11. října 2024 byla od nás zaznamenána polární záře. Další slabé polární záře byly fotograficky pozorovatelné i v předchozích týdnech.
Nahraná pozorování polárních září Přehled pozorování z ČR
Oblačnost nad ČR
Na stránkách ČHMÚ lze sledovat snímky z družice METEOSAT v intervalu 15 minut.
Optické úkazy v atmosféře tvoří pestrou škálu jevů, které v přírodě vždy zaujmou oko dychtivého pozorovatele. Mezi nejznámější patří duha, halové jevy, koróny, soumrakové jevy a mnohé další. O kráse těchto úkazů, vysvětlení jejich vzniku a historii zkoumání je tato stránka.
Unikátní záběry svrchního atmosférického zracadlení vzdálených tatranských vrcholů. Snímky byly pořízeny ráno 17. ledna kolem 7:30 hod. SEČ z meteostanice ČHMÚ na Šeráku za teplotní inverze. Byla výborná dohlednost a místo obvyklých hřebenů Západních a Vysokých Tater (vzdálenost cca 230 km) bylo vidět něco co spíše připomíná skály v Monument Valley. Bohužel jsem měl pouze starou Minoltu Z 10 bez stativu. Co se týká větru, foukal západní vítr 7 m/s s nárazy 12 m/s, aktuální teplota při pozorování +4,2° C, byla velmi nízká relativní vlhkost vzduchu 18 %. Na záběru ze 7:30 (zrcadlení 1) je vpravo Lysá hora a vlevo hřebeny Tater.