OPTICKÉ ÚKAZY V ATMOSFÉŘE
UKAZY.ASTRO.CZ
STAV OBLOHY
POZOROVÁNÍ
Optické úkazy v atmosféře - články

Alpská fata morgána z vrcholu Boubína

14. 10. 2010, Roman Szpuk

Noc z pátku na sobotu (ze 7. na 8. října 2010) jsem strávil na Boubíně. Vypravil jsem se tam za soumraku s nadějí, že se dostanu nad inverzní oblaky, ale počasí bylo zprvu beznadějné. Vrcholek halila vlhká mlha, ze stromů kapalo a vítr foukal dost čerstvě od jihovýchodu až východu. Ovšem během noci se situace začala zlepšovat. O půlnoci jsem již viděl skrze chuchvalce řídnoucí mlhy hvězdy a ve dvě v noci (SELČ) klesla oblačnost pod 1200 nadmořských metrů. Mohl jsem tak pozorovat úchvatný východ Síria, který pomalu blikal a zbarvoval se od červené až po zelenomodrou.

Vrcholem mého pozorování se však stal rozbřesk. Dohlednost byla vynikající, daleko na jihu se rýsovaly Alpy, a pak jsem spatřil něco, co jsem doposud znal jen z doslechu: Zrcadlení ve vzduchu. Na jihovýchodě, v místech, kde lze za dobré viditelnosti pozorovat předhůří rakouských Alp, vrcholky pohybující se maximálně okolo 1900 až 2000 metrů, se objevily bizarní hroty neznámých štítů. Až když jsem vzal do ruky dalekohled, došlo mi, že jde o fata morgánu, několik vrstev nad sebou, zrcadlících nižší hřebeny skutečných hor.

Fata morgána 8.10.2010 a porovnání s upraveným snímkem obyčejného zvrstvení 9.10.2010
Svrchní atmosférické zrcadlení (fata morgána) vzdálených vrcholů Alp ráno 8. října 2010
při pozorování z Boubína. Najeďte na snímek myší pro zobrazení záběru bez zrcadlení,
který byl pořízen pro srovnání druhý den již při obvyklém zvrstvení vzduchu (bez inverze)!
Foto Roman Szpuk.
 

Bohužel jsem měl s sebou jen obyčejný Fuji Finepix S2000 HD se zoomem 75 mm a k tomu bylo ještě značné šero. A bez stativu v silném větru jsem si nemohl dovolit delší časy. Podle toho vypadají přiložené snímky. Ale obrázek si z nich o tomto jevu přece jen můžete udělat. Stejně se od plochy vzduchu odrazil i kotouč vycházejícího Slunce. Mít tak objektiv alespoň 500 mm, byl by to neskutečný záběr.

Fata morgána z Boubína 8.10.2010 Pohled na JV z Boubína 9.10.2010
Zrcadlení vrcholů alpského předhůří z Boubína 8. října 2010 ráno, krátce po 6 hod. SEČ.
Snímek vpravo míří stejným směrem, byl pro porovnání pořízen dopoledne 9. října 2010
při běžném pozorování. Foto Roman Szpuk.
 
Zrcadlení při východu Slunce z Boubína 8.10.2010 Fata morgána z Boubína 8.10.2010
Zrcadlení horní části slunečního disku při východu Slunce z Boubína 8. října 2010. Snímek
vpravo zachycuje zrcadlení vzdálených vrcholů pozorovatelné přibližně o 15 minut později.
Foto Roman Szpuk.

O podobném jevu jsem slyšel u nás jen od kteréhosi pozorovatele z Milešovky. Viděl zrcadlení vzduchu, také před východem slunce, v oblasti Jizerek a Krkonoš. A protože neměl fotoaparát, pokusil se jev zakreslit. Výsledek jeho snažení byl takřka k nerozeznání od toho, co jsem pozoroval z Boubína já. Zajímavé je, že přitom foukal silný vítr. Domníval jsem se, že k tak ostrému zvrstvení vzduchu může docházet jen při bezvětří.

Roman Szpuk

Všechny fotografie faty morgány Romana Szpuka lze najít v přírůstcích pozorování (fotografie I, fotografie II).
Souhrn dalších pozorování a snímků atmosférického zrcadlení a lomu světla pak naleznete zde.
 
Zrcadlení ze Šeráku Další unikátní záběry svrchního atmosférického zrcadlení hřebenů Tater ze 17. ledna 2011 pořídil z meteorologické stanice na Šeráku Petr Fajbiš. Pořízené fotografie s popisem podmínek jsou v přírůstcích pozorování.
 
 
 
Roman Szpuk - fotografie
Přehled článků