OPTICKÉ ÚKAZY V ATMOSFÉŘE
UKAZY.ASTRO.CZ
STAV OBLOHY
POZOROVÁNÍ
Optické úkazy v atmosféře - články

Úkazy - co je nového?

29. 3. 2010, Tomáš Tržický

Nová aktualizace webu přináší inovovaný vzhled a strukturu úvodní strany - první část tvoří odkazy na podstránky k jednotlivým optickým atmosférickým jevům, druhá část je tvořena články a novou rubrikou "Krátké zprávy" a třetí část je věnována vybrané komentované fotografii a náhledům nových pozorování a archívním snímkům.


 
1. Přírůstky pozorování a fotografií přehledněji

Problémem původní verze přírůstků pozorování a fotografií byla malá přehlednost a obtížné vyhledávání. Nové řešení nabízí možnost třídění pozorování podle jednotlivých jevů, vyhledávání v popisu, výběr podle data pozorování nebo nahrání na stránky.

Rozšířené vyhledávání ve fotografiích
Přírůstky zaslaných pozorování a fotografií lze nově vyhledávat podle zadaných kritérií nebo slov obsažených
v popisu pozorování. Vyhledat a řadit je možné snímky zaslané od roku 2004 do současnosti. Vybírat lze z více
než 4 tisíc pozorování a 8 tisíc snímků. Výchozí hodnoty třídění jsou zvýrazněny v tmavomodrých polích.

Přínosem nového vyhledávání v přírůstcích je tedy snadný přístup k jakémukoliv dosud zaslanému pozorování. Nové fotografie lze i nadále nahrávat prostřednictvím formuláře.


 
2. Nové rubriky

Častěji aktualizovanou rubrikou by měly být "Krátké zprávy" na titulní straně, které lze též vyhledat
archívu zpráv.
Úvodní strana přináší již zmíněné náhledy fotografií - ve spodní části pravého sloupce se zobrazuje nově poslední čtenáři zaslané pozorování a náhodný výběr z bohaté galerie fotografií s vybranými snímky z posledních let. Inovovanou rubrikou jsou pak "Výrazné jevy" s fotografií k aktuálnímu nebo jinému výraznému jevu.
Přístupný je rovněž archív těchto snímků.


 
3. Nové články a upravené texty

Do oddílu o halových jevech byla nově zařazena sekce s obsáhlou databází světových pozorování vzácných jevů od Patrika Trnčáka a další zařazený článek Petra Horálka se vrací s k výpravě do zimních Krkonoš na přelomu roku a pozorování nejen halových jevů.

Tomáš Tržický

 
 
+ Další články