Optické úkazy v atmosféře tvoří pestrou škálu jevů, které v přírodě vždy zaujmou oko dychtivého pozorovatele. Mezi nejznámější patří duha, halové jevy, koróny, soumrakové jevy a mnohé další. O kráse těchto úkazů, vysvětlení jejich vzniku a historii zkoumání je tato stránka.
Výrazné barvy oblohy za pokročilého večerního soumraku + mohutné krepuskulární paprsky (resp. stíny vdálené oblačnosti, které se promítaly na vrstvu vysoko v atmosféře).
V době snímání 1. a 2. snímku už bylo Slunce asi 5 stupňů pod obzorem - v tu dobu zřejmě ozařovalo stratosférické aerosoly (produkty nedávné exploze sopky Saryčev), díky kterým mělo nebe purpurový nádech. Snímky jsou bez úprav!
Pouze 3.snímek který byl snímán asi o 40 minut dříve má lehce zvýšený kontrast a ukazuje oblohu se znatelnými čeřinami jemné oblačnosti vysoko v atmosféře, která se však začala objevovat až při nízké poloze Slunce nad obzorem (v tomto případě asi 1 stupeň).
3. červenec 2009 - krepuskulární paprsky, Jizerské hory
Výrazné barvy oblohy za pokročilého večerního soumraku + mohutné krepuskulární paprsky (resp. stíny vdálené oblačnosti, které se promítaly zřejmě na vulkanické aerosoly). V době snímání (asi 21:50 h. SELČ) už bylo Slunce asi 5 stupňů pod obzorem. Poslední snímek s čeřinami vysoké oblačnosti vznikl těsně před západem Slunce.
Foto Tomáš Tržický.