Optické úkazy v atmosféře tvoří pestrou škálu jevů, které v přírodě vždy zaujmou oko dychtivého pozorovatele. Mezi nejznámější patří duha, halové jevy, koróny, soumrakové jevy a mnohé další. O kráse těchto úkazů, vysvětlení jejich vzniku a historii zkoumání je tato stránka.
Přímo nad hlavou v 11:44 - slunce se schovalo za mrak a na obloze se objevila duha! překvapivě byla obloha uvnitř oblouku tmavší než vně, u běžné duhy to přece je obráceně, můžete mi to prosím někdo vysvětlit?
Poznámka: Na snímcích je (malé halo), které částečně zakryté může duhu přípomínat, ale duha se nachází naproti Slunci. Malé halo je patrné díky lomu světla na ledových krystalech, kdy se vystupující paprsky koncentrují kolem kolem Slunce v úhlu 22° nebo více (proto je oblast vně malého hala světlejší než uvnitř). Naopak paprsky vystupující z vodních kapek tvořících duhu se koncentrují nejvíce 42° kolem protislunečního bodu, nebo ´´dovnitř´´ duhy (proto je duha světlejší ve vnitřní části).
Rovněž pořadí spektrálních barev je opačné (u malého hala je červená na vnitřní straně, zatímce u hlavní duhy na vnější straně oblouku).
[TT, 28. 7. 2023]