OPTICKÉ ÚKAZY V ATMOSFÉŘE
UKAZY.ASTRO.CZ
STAV OBLOHY
POZOROVÁNÍ
Optické úkazy v atmosféře - články

Zajímavosti ze světa optických jevů v atmosféře II

17. 4. 2007, Tomáš Tržický

V dalším díle zajímavostí se můžeme seznámit s ojedinělým časosběrným snímkem z Antarktidy zachycujícím škálu (nejen) optických jevů v atmosféře a ze serveru pro sdílení videa YouTube pocházejí i další příspěvky, např. záběry irizace oblaků, glorioly nebo přehledové animace halových jevů. Ostatně podívejte se sami.

Jeden rok v Antarktidě
Fascinující časosběrné video s celou škálou nejen optických atmosférických jevů a ruchu života v okolí polární stanice McMurdo a Scottovy základny v Antarktidě. Snímek je rozdělen na 2 části: (polární) léto a zima - zejména ve druhé části doslova bere dech pohled na kaleidoskop záběrů takových jevů, jako jsou svrchní zrcadlení v atmosféře, tančící polární záře, divukrásné perleťové oblaky, antikrepuskulární paprsky, halové jevy, nebo orografická oblačnost tvořící se v závětří hor a mnoho dalších.
Stojí za to vychutnat si celý šestiminutový snímek s podmanivým hudebním doprovodem. Kdyby na webu Youtube.com bylo mezi tisíci jinými záběry jen několik podobných, ospravedlňuje to alespoň z části vynaložený čas na prohledávání jeho obsahu.
 


Kaleidoskop antarktických záběrů (Anthony Powel)
 

Animace halových jevů
Přehledně zpracovaná animace simulující pomocí programu HaloSim tvar halových jevů v závislosti na výšce Slunce nad obzorem. Zde na stránkách lze zobrazit podobnou simulaci halových jevů vypočítanou pro libovolné datum a čas. Níže je uveden malý slovníček vyobrazených jevů.
 


Halové jevy při různé výšce Slunce (Mark)
 

22° halo - malé halo
sundogs - vedlejší slunce, parhelia
upper tangent arc - horní dotykový oblouk
circumzenithal arc - cirkumzenitální oblouk
parhelic circle - parhelický kruh, kruh vedlejších sluncí
supralateral arc - supralaterální oblouk
sunvex Parry arc - Parryho oblouk (konvexní vůči Slunci)
subparhelia - spodní parhelia
suncave Parry arc - Parryho oblouk (konkávní vůči Slunci)
circumscribed halo - "opsané" halo (spojené dotykové oblouky)
infralalateral arc - infralaterální oblouk
lower sunvex Parry arc - dolní Parryho oblouk (konvexní vůči Slunci)
Wegener arc - Wegenerův oblouk
circumhorizontal arc - cirkumhorizontální oblouk
 

Gloriola v Yosemitském národním parku
Na dalším záběru je přízračná gloriola zaznamenaná při východu Slunce na Glacier Point nad Yosemitským údolím. Tento jev vznikající zpětným ohybem světla kolem stínu vrženého do vrstvy oblačnosti složené z kapiček o stejné velikosti lze pozorovat nejen v horách, ale i z letadel.
 


Gloriola (Nicolas Smith)
 

Irizace a oblačný stín
Duhové zbarvení okrajů tenkých oblaků je známo pod pojmem irizace. Autor následujícího videa zachytil irizující oblačnou přikrývku (oblaku pileus) nad rozsáhlým kupovitým oblakem. Patrný je také tmavý stín této mohutné oblačnosti, který se táhl přes celou oblohu.
 


Irizace na oblaku pileus (Joe Teh, Singapur)
 

Pokud jste i vy narazili na internetu na pozoruhodné snímky či videa, napište třeba do diskuze a časem zde opět představíme jejich výběr.

Tomáš Tržický

 
 
Minulý díl Zajímavostí ze světa optických jevů v atmosféře
Galerie optických jevů v atmosféře
Martin Setvák: Intervalové snímání (time-lapse) oblačnosti a dalších zajímavých jevů v atmosféře