OPTICKÉ ÚKAZY V ATMOSFÉŘE
UKAZY.ASTRO.CZ
STAV OBLOHY
POZOROVÁNÍ
Optické úkazy v atmosféře - články

Zajímavosti ze světa optických jevů v atmosféře

16. 3. 2007, Tomáš Tržický

Tento příspěvek přináší žeň několika obrázků a videí optických atmosférických jevů. Stále rostoucí počet uživatelů digitální fotografické techniky spolu s rostoucí dostupností internetu a oblibou veřejných galerií určených ke sdílení obrazových souborů (např. YouTube) přináší své plody v podobě zajímavých jevů, které úmyslně či náhodně zaznamenali lidé v různých koutech naší planety. Pokud také na internetu narazíte na podobně pozoruhodné snímky a videa, napište třeba do diskuze a časem zde opět představíme jejich výběr.

Kompletní duha
Duha vzniká odrazem a lomem světla ve vodních kapkách deště při současném svitu Slunce. Duhu lze potom pozorovat právě na opačné straně oblohy. Nejčastěji nad obzor vystupuje jen část duhového oblouku. Z letadla nebo vysoké věže bychom však mohli duhu pozorovat jako kompletní kruh. Důkazem druhé možnosti jsou následující záběry, na kterých autor postupně zachytil kompletní duhu z vysoké věže. Patrná je primární duha o poloměru 42° okolo protislunečního bodu, místy i slabší sekundární duha o poloměru asi 51°.
 


Duha jako kompletní kruh
 

Přehlídka halových jevů
Při lyžování koncem roku 2004 natočil šťastný lyžař ve švýcarských Alpách toto video s celou škálou halových jevů (popis), které vznikly odrazem a lomem slunečních paprsků na ledových krystalech vznášejících se v přízemní vrstvě ovzduší údolí. Neméně ohromující jsou i dvě fotografie pořízené při tomto úkazu (foto 1, foto 2).
 


Halové jevy ve Švýcarsku (foto Max Emerson)
 

Gloriola z letadla
Výraznou gloriolu vznikající zpětným ohybem světla na drobných vodních kapičkách o stejné velikosti zachytil autor následujícího videa při letu do Istanbulu.
 


Gloriola pozorovaná během letu z německého Kolína do Istanbulu
 

Měsíční duha
Duha vyvolaná světlem Měsíce je vzácnou podívanou. Kromě toho, že je mnohem slabší než duha sluneční se však od ní neliší. Na následujícím videu je měsíční duha klenoucí ve světle úplňku zaznamenaná na Havajských ostrovech v květnu 2006. Povšimněte si světel nočního města v dáli.
 


Duha v měsíčním světle
 

Tomáš Tržický

 
 
Galerie optických jevů v atmosféře
Diskuze
Aktuální snímky z webových kamer