Závěrky digitálních i klasických fotoaparátů jsou každoročně v permanenci především v období prázdnin a dovolených. Část čtenářů namířila své přístroje také vzhůru na oblohu a některé z mnoha zaslaných snímků zachycených optických jevů v atmosféře si rozhodně zaslouží pozornost!
Dramatické oblaky po bouřce
Naší pouť mezi nejpůsobivějšími snímky z optických jevů v atmosféře zahájíme na Slovensku v Nitře, kde 26. června pozoroval Roman Vaňúr rozpadající se oblačnost po bouřce. Dramatickou oblohu se zaoblenými oblačnými výčnělky mammatus tvořícími se v sestupných proudech vzduchu navíc umocnilo večerní osvětlení s fantastickým načervenalým zbarvením, které tak dalo plasticky vyniknout této oblačné scéně.
|
Rozpadající se bouřková oblačnost, Nitra
|
I na dalším je tato scéna zachycena velmi pěkně. Podobně působivé
mammatus mohou mít ještě mnozí v živé paměti z loňského června, kdy tato oblačná hříčka pozorovatelná na Moravě.
Duha na časosběrném videu
Pozoruhodné časosběrné video s výraznou duhou zachytil Martin Setvák v podvečer 28. června v Praze Modřanech. Tato sekvence (po kliknutí na obrázek ji naleznete ve spodní části stránky) zachycuje posouvající se jasný duhový oblouk podle toho, jak se Slunce pohybuje právě na opačné straně oblohy. Pomyslný střed duhy je totiž v tzv. protislunečním bodě. Po západu Slunce vystřídá duhu zvedající se tmavě purpurový pás - promítnutý stín Země do atmosféry, který je navíc shodou okolností ozdoben vycházejícím Měsícem krátce před úplňkem. Na stránce naleznete i celou řadu dalších časosběrných sekvencí převážně s vývojem konvektivní oblačnosti.
|
Na stránce v odkazu video s pohybem duhy a nastupujícím soumrakem v Praze
|
Výrazná duha s něčím navíc
Dalším zastavením na našem letním putování po pozoruhodných snímcích optických jevů v atmosféře je Ostrava. Nad ní se pnula 28. června mimořádně jasná duha, kterou zvěčnil Karel Konečný. Na vnitřní straně hlavní duhy se navíc objevila soustava úzkých barevných oblouků - jednalo se o tzv. podružné duhové oblouky, které vznikají interferencí vystupujících paprsků z vodních kapek tehdy, když jsou velikosti vodních kapek stejnoměrné. Pokud jsou vodní kapky různé velikosti, jev není patrný.
|
Duha s podružnými duhovými oblouky nad Ostravou - Hrabůvkou Foto Karel Konečný |
Toho dne se však s duhami doslova roztrhl pytel. Další fantastický pořídil v Praze Pavel Míka, stejně jako Luděk Vecsey, který s širokoúhlým objektivem zachytil .
K duhovým skvostům pořízeným v dalších týdnech lze zařadit snímek od Milana Kusaly, anebo další duhu pozoruhodnou hlavně prostředím, ve kterém se jí podařilo zvěčnit. při dešťové přeháňce nad pódiem přichystaným pro koncert slavných Rolling Stones. Co myslíte, byla to náhoda, nebo součást promyšlených světelných efektů?
Soumrak a noční svítící oblaky
Za pozdního večerního soumraku 28. června se noční svítící oblaky podařilo pozorovat Juraji Hanulovi z Lučence na Slovensku. V červnu a červenci nastávají v pozdních večerních a brzkých ranních hodinách pro jejich pozorování příhodné podmínky. V tu dobu, kdy se sluneční kotouč nalézá 6 - 16° hluboko pod obzorem, jsou ještě ozařovány vysoké vrstvy atmosféry ve výškách kolem 80- 85 km, které jsou pro tyto tenké oblaky domovem. Nad severním obzorem pak lze pozorovat bělavé oblačné závoje. Zeměpisná šířka Lučence (48,3°) patří však již k jižnímu okraji pásu, odkud bývají pozorování hlášena - tím jsou obvykle zeměpisné šířky 50 - 65°.
|
Noční svítící oblaky, Lučenec Foto Juraj Hanula
|
Toho večera byly noční svítící oblaky dobře pozorovatelné ze značné části střední Evropy. Další snímky nejen z letošní sezóny lze najít v přehledu pozorování těchto vzácných .
Parhelický kruh rybím okem
Jedním z méně obvyklých halových jevů je parhelický kruh. Má vzhled bělavé kružnice obepínající oblohu ve stejné výšce ve které září Slunce. Vzniká odrazem paprsků od vertikálně orientovaných plošek ledových krystalů nacházejících se v závojích cirrovité oblačnosti. Výrazné části parhelického kruhu pozoroval 1. července na severu Čech Lukáš Shrbený a zachytil jej velmi názorně nevšední perspektivou širokoúhlého objektivu typu "rybí oko".
|
Parhelický kruh (části označeny šipkou) na celooblohovém záběru Foto Lukáš Shrbený |
Krepuskulární paprsky jak z učebnice
Dalším působivým snímkem je vějíř soustavy světlejších a tmavších pruhů na obloze vybíhajících ze směru od Slunce - krepuskulární paprsky. Jev ve zcela ukázkové podobě zachytil večer 17. července Roman Vaňúr z Nitry. Temnější paprsky vznikají ve směrech, kde se sluneční světlo v nízkých vrstvách atmosféry nerozptyluje, neboť je směrem od Slunce zastíněno vzdálenou hradbou oblaků nebo hor. Díky perspektivnímu zkreslení se nám pak zdá, že se tyto ve skutečnosti rovnoběžné paprsky rozbíhají z jednoho místa.
|
Krepuskulání paprsky, Nitra
|
Za krepuskulární paprsky se sice obecně označují rozbíhající se vějíře slunečních paprsků prostupující mezi oblaky a zviditelněné rozptylem světla ať už je Slunce vysoko na obloze nebo nízko, nejvíce si však toto označení zasluhují právě paprsky pozorovatelné za soumraku, jak napovídá i latinský základ slova
crepusculum - soumrak.
Fotografování s bleskem
Naprosto fascinující záběr úderu blesku zaznamenal z bezprostřední blízkosti Marek Pecka 20. července v Novohradských horách. Tuto až neskutečně působící scenerii zachytil z okna stojícího automobilu, kdy po několika 15 sekundových expozicích rozčísl nebe tento blesk, který udeřil snad jen 300 metrů od pozorovatele. Vzhledem k fotografickému úlovku se zdá jen stěží uvěřitelné, že autor se původně vypravil fotografovat jasné hvězdné nebe!
|
Úder blesku z bezprostřední blízkosti v Novohradských horách a Zuzana Pelíšková
|
Krása malého hala
Jedním z nejčastějších halových jevů je malé halo, které vzniká na náhodně orientovaných ledových krystalech ve vysokém patře oblačnosti. Vzhledem k tomu, že průměr malého hala je asi 44 stupňů, většina běžných fotoaparátů nemá dostatečně široký záběr, aby bylo malé halo celé zobrazeno. Snímek Martina Popka 23. července z Nýdku byl však pořízen širokoúhlým objektivem typu "rybí oko" jehož vlastností je sférické zkreslení, které však halo při středovém umístění v obraze nedeformuje. Současně zachycená krajina dodává navíc halu na působivosti.
|
Malé halo v Nýdku Foto Martin Popek |
Díky fotografiím optických jevů v atmosféře bylo z čeho vybírat. Pořídíte-li zajímavé snímky optických atmosférických jevů, do galerie i vy.