OPTICKÉ ÚKAZY V ATMOSFÉŘE
UKAZY.ASTRO.CZ
STAV OBLOHY
POZOROVÁNÍ
Optické úkazy v atmosféře - články

Pozorování „plovoucího“ soumraku a NLC ze Sněžky

18. 6. 2008, Petr Horálek

NLC ze Sněžky, na snímku zvýšen kontrast
Soumrak na Sněžce 17. 6. 2007 kolem 1.41 h. SELČ.
Nad obzorem noční svítící oblaky, foto Marek Bálský.
 
Jako každý rok se i vloni členové Astronomické společnosti Pardubice vydali pozorovat „plovoucí“ soumrak ze Sněžky, který je pozorovatelný výhradně v období letního slunovratu. Tento úkaz souvisí s nízkým ponořením Slunce pod obzor, kdy se za místní půlnoci sluneční kotouč nachází jen asi 15° pod obzorem. Tím pádem nenastává astronomická noc a za dobrých podmínek a vysoko v horách lze pozorovat jakýsi posun kuželovité záře známé středoevropanům běžně jen z období před východem a po západu Slunce (severské státy pak mívají i tzv. „bílé noci“, státům jižnějším je taková věc zcela neznámá).
Vzhledem k nezdarům minulých expedic jsme se rozhodli k operativnímu výjezdu, který nebude až příliš vázán na termín slunovratu (který navíc nevycházel na víkend). Nakonec jsme dobýt náš nejvyšší český vrchol vyrazili ze soboty 16. na neděli 17. června. A nelitovali jsme. Pod vrchol k boudě mezi Sněžkou a Studniční horou jsme dorazili přibližně v 0:10 SELČ. Bylo nádherně jasno a silný vítr foukal z jihu. Proto jsme se rozhodli setrvat do lavičkách u boudy a na vrchol se vypídit až před svítáním. Slabá kuželovitá namodralá zář nám krásně ukazovala polohu Slunce pod obzorem a po ty tři hodinky odpočinku se líně sunula zleva doprava. Nebylo možné ji přehlédnout ani v okamžiku místní půlnoci, kdy sice byla již dost slabá (skoro se dala zaměnit se září opravdu vzdáleného velikého města), ale zcela prokazatelná. Tehdy byla i obloha nejtmavší (MHV kolem 6,8 mag). O necelou hodinu se MHV zhoršila o asi 0,4 magnitudy.

Noční svítící oblaky pozorované ze Sněžky
Noční svítící oblaky pozorované ze Sněžky, jako jemné závoje nízko nad severním obzorem.
Záběr byl pořízen 17. června 2007 ve 2.29 hodin SELČ.
Foto Marek Bálský

Ovšem nejúžasnější zážitek nabídly slabé noční svítící mraky (NLC), které se táhly po polském obzoru jen asi 2° - 3° nad obzorem. Vypadaly jako stříbřitý (při té výšce nad obzorem byly atmosférou jakoby nazlátlé) kouř z daleké mohutné fabriky. Byly sledovatelné pořád a s příchodem zvedající se sluneční záře nad obzorem i NLC stoupaly. Zatímco v okamžiku místní půlnoci (kolem 1:04 SELČ) zabíraly rádius přibližně 15° nad severním obzorem, o hodinu a půl později vyvstaly náznaky NLC i daleko na východě a severozápadě. Kolem 2:40 SELČ už NLC stouply nad 8° a rozkládaly se v rádiusu asi 60°. Další dvě hodiny pak byly ve znamení výstupu na vrchol Sněžky a tolik očekávaný (a za všechny předchozí expedice jediný spatřený) východ Slunce.
 
Fotografie pořídil Marek Bálský, expedice se pak dále účastnili Martin Slezák, Anička Slezáková a Petr Komárek.

Petr Horálek

Přečtěte si také autorův článek o nočních svítících oblacích na Astro.cz. Aktuální úkazy NLC s přehledem starších záznamů sledujte na stránce o pozorování nočních svítících oblaků v ČR.
 
 
Astronomická společnost Pardubice
Přehled článků