OPTICKÉ ÚKAZY V ATMOSFÉŘE
UKAZY.ASTRO.CZ
STAV OBLOHY
POZOROVÁNÍ
Optické úkazy v atmosféře - články

Webové kamery a atmosférické jevy

1. 10. 2006, Tomáš Tržický

Halový sloup
Halový sloup snímaný z Vrbatovy boudy
webovou kamerou projektu Hydronet.
Snímek z 20. 3. 2005, 18:10 hod. SEČ.
 
Mnoho atmosférických jevů zůstává nepovšimnuto, neboť oblohu není možné pozorovat bez ustání. Pozorovatel je také omezen místem, kde se právě nachází. Ale při zatažené obloze nebo při inverzi mohou být pozorovací podmínky v jiné části republiky příznivé. Sílící snaha snímat kamerami všechno možné počínaje rušnými křižovatkami a konče třeba šatnami na studentských kolejích nahrává také obdivovatelům atmosférických jevů. V tomto článku si představíme úlovky dvou českých sítí webových kamer.

Jednou z možností jak si zpestřit ráno může být sledování televizního pořadu Panorama, který každý den živě vysílá stanice ČT2 od 7:50 do 8:30 hodin. Kamery umístěné nejen v horských střediscích nabízejí pohledy na různá místa republiky a do jejich záběru se dostává i část oblohy. Snímky z těchto kamer jsou navíc přístupné i na internetu na severu HolidayInfo v podobě každou hodinu aktualizovaných pohledů s denním archívem snímků. O tom, že na nich lze občas zahlédnout pozoruhodné atmosférické jevy svědčí výběr několika z nich.

Občas se kamerám do záběru připletou halové jevy, které vznikají odrazem a lomem paprsků v ledových krystalech ať už v přízemní vrstvě ovzduší v zimě, nebo celoročně ve vysoké oblačnosti. Díky snímání partií oblohy blízko obzoru se tak z halových jevů stávají hlavními kandidáty na zaznamenání vedlejší slunce (parhelia) a halové sloupy, tak jako na následující trojici snímků.

Třpyt krystalů v Černém dole
13. 12. 2004 v 11:01.
Spodní slunce (?), Červeno-
horské sedlo, 18. 1. 2003, 13:27.
Dolní halový sloup, Červeno-
horské sedlo, 5. 1. 2002 v 11:07.

Aktuální pohledy z těchto kamer spolu s odkazy na snímky z meteorologických družic a další připravované informace budou nyní umístěny na nové podstránce "stav oblohy", která podává přehled o současném dění na obloze. Odkaz na tuto stránku je umístěn v levém navigačním sloupci.

Další rozrůstající se síť webových kamer vzniká iniciativou projektu Hydronet a nabízí velmi kvalitní záběry z několika svých experimentálních stanic, které jsou snímané v některých případech jen v pětiminutových intervalech. Dostupný je navíc i denní archív snímků a to v plném rozlišení!
Na úvodním obrázku je halový sloup zachycený kamerou na jedné ze stanic projektu umístěné na Vrbatově boudě v Krkonoších v nadmořské výšce 1400 m.

Přehled kamer projektu Hydronet, jejich umístění a odkazy na aktuální snímky s denním archívem:

  • Zlaté návrší, Vrbatova bouda (Krkonoše)
  • Jizerka (Jizerské hory)
  • Kamenec (Krkonoše)
  • Lysá hora (Krkonoše)
  • Čertova hora nad Harrachovem (Krkonoše)
  • Střezimíř (Česká Sibiř)
  • Archívy denních snímků přímo vybízejí k sloučení do videosekvencí. Nedávno zprovozněná stránka obsahuje rozsáhlou galerii animací z webových kamer projektu Hydronet. Obdivovat lze vývoj oblačnosti, běh Slunce a stínů, fantastické barvy při soumraku a také zajímavé optické jevy.

    Video z 23. dubna 2005 z Vrbatovy boudy na Zlatém návrší v Krkonoších. Na celodenním videu lze sledovat bouřlivou hru slunečních paprsků prodírajících se oblačností.
    Zdroj snímků: Hydronet.cz
    Video (náhled 50 kB) z 20. dubna 2005 z Vrbatovy boudy na Zlatém návrší v Krkonoších. Po dopolední mlze můžeme sledovat odpolední protrhávání oblačnosti, náznak malého hala a parhelium. Téměř totožný průběh dne včetně odpoledního parhelia byl zaznamenán i 19. dubna.
    Zdroj snímků: Hydronet.cz
    Video z 20. března 2005 z Vrbatovy boudy v Krkonoších. Ráno lze pozorovat ustupující stín Země vržený do atmosféry, běh slunečního kotouče během dne po obloze, večer při západu Slunce pak halový sloup. Také na videu z 22. března lze vidět slabší halový sloup k večeru.
    Zdroj snímků: Hydronet.cz
    Video z 2. března 2005 z Jizerky v Jizerských horách.
    Celodenní záběry zachycují ranní rozbřesk a východ Slunce provázený výrazným halovým sloupem při jednom z mrazivých dnů letošní zimy.
    Zdroj snímků: Hydronet.cz, Videogalerie Jizerky.

     
    Výhodou archivovaných snímků z webových kamer je také záznam času jejich pořízení.
    Nově se s vybranými snímky a videosekvencemi budeme setkávat i v galerii optických jevů.

    Tomáš Tržický

     
     
    Aktuální snímky z webových kamer
    Martin Setvák: Intervalové snímání (time-lapse) oblačnosti a dalších zajímavých jevů v atmosféře
    Aktuální snímky z webových kamer v Jizerských horách